Get Adobe Flash player

- Archiwum autora:

Prace przy pomoście na plaży miejskiej

W dniach 18-20 listopada sekcja ratownictwa wodnego na zlecenie Urzędu Miasta Ostrołęki demontowała trapy umożliwiające wejście na pomost oraz luzowała pod wodą łańcuchy mocujące pomost do dna rzeki.

[flagallery gid=1 name=”Galeria”]

Pamiętamy o zmarłych Strażakach

W dniu 11 listopada w godzinach popołudniowych delegacja naszej OSP wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we Mszy w intencji zmarłych Strażaków, która w tym roku odbyła się w kościele parafialnym w Łysych. Mszę Świętą celebrowali Ks. proboszcz Józef Kacperski – jednocześnie Prezes OSP w Kuninie – i miejscowy proboszcz Ks. kan. mgr Stanisław Borkowski.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć. Aby obejrzeć je na pełnym ekranie, trzeba wcisnąć „FS”. Aby później wrócić do zwykłego przeglądania strony, należy wcisnąć na klawiaturze „Esc”.

[flagallery gid=2 name=”Galeria”]

Rocznica odzyskania niepodległości

Druhowie R.Mąka, D.Grzeszczyk, G.Stolarczyk

11 listopada obchodzono w naszym mieście 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości w Ostrołęce rozpoczęły się Mszą Św. w klasztorze, który niedawno stał się Sanktuarium Św. Antoniego. Podczas Mszy, jak i po niej, kiedy składano kwiaty przed pomnikiem poległych niedaleko klasztoru, obecna była reprezentacja naszej Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarem. Poczet sztandarowy tworzyli druhowie Radosław Mąka, Daniel Grzeszczyk i Gerard Stolarczyk.

Później w ramach obchodów rocznicy, odbyła się także specjalna sesja Rady Miasta.

Śp. Tadeusz Grzyb (1938-2010)

śp. Tadeusz Grzyb

śp. Tadeusz Grzyb

W dniu 29 lipca br. odszedł nasz Druh Tadeusz Grzyb.

Urodził się na naszej pięknej kurpiowskiej ziemi 2 stycznia 1938 r. w Kordowie. Okupację i młode lata spędził w domu rodzinnym, pomagając rodzicom oraz sąsiadom w gospodarce. Swoją społeczną pasję związaną z pożarnictwem, rozpoczął w 1955 r. wstępując do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kordowie. W 1960 r. przenosi się do pracy do Ostrołęki, do ówczesnej Fabryki Celulozy i Papieru. Jednocześnie staję się członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Odbywa podstawowe przeszkolenie pożarnicze w tym mechanika motopomp, konserwacja sprzętu pożarniczego. Do 1974 r. pełni w niej funkcje operacyjne ? aktywnie działając w sekcji operacyjnej. Następnie zatrudnia się w Narodowym Banku Polskim, gdzie pracuje do zasłużonej emerytury.
W 1991 r. jest jednym z niewielu druhów, którzy aktywnie sprzeciwiają się komunalizacji budynku OSP w Ostrołęce. Razem z Zarządem OSP podejmuje walkę w ostrołęckich sądach, w celu odzyskania własności działki oraz budynku OSP. Działania te zakończyły się sukcesem.

Druh Tadeusz był jednym z najaktywniejszych strażaków naszej jednostki. Przez to był wybierany przez ogół członków na wiele różnych społecznych funkcji w Zarządzie, jak też w Komisji Rewizyjnej OSP.

Tadeusz był też jednym z najaktywniejszych druhów podczas organizacji obchodów jubileuszy OSP:
100-lecia w 1981 r.
120-lecia w 2001 r. oraz
125-lecia w 2006 r.

Na sercu zawsze pozostawały mu wszelkie sprawy ? Ostrołęckiej Straży, w tym działalność orkiestry dętej.
Jego niepisanym społecznym obowiązkiem było przygotowanie i udział OSP w uroczystościach kościelnych w swojej Parafii ? Fary, jak też Klasztoru i pozostałych parafiach, a także uczestnictwo w poczcie sztandarowym.
W 2001 r. bierze oczywiście czynny udział w pracach nowego Zarządu związanych z rozpoczęciem modernizacji, remontu, rozbudowy budynku OSP w Ostrołęce. Czynnie pomaga w wielu pracach związanych z tym remontem, wielokrotnie przebijając w tym zaangażowanie wielu młodszych druhów.
Za całokształt zasług w tej społecznej działalności był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in.:

  • Brązowym Krzyżem Zasługi
  • Odznaką honorową im. Bolesława Chomicza
  • Złotym Znakiem Związku
  • Brązową odznaką Zasłużony dla Bankowości RP
  • Odznaką ? Zasłużony dla Miasta Ostrołęki
  • Złotym, srebrnym i brązowym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

Odszedł na wieczną wartę do naszego patrona św. Floriana w dniu 29 lipca 2010 r.

Cześć jego pamięci!

Prezentacja sprzętu

W dniu 9 lipca 2010 roku na zaproszenie Dyrektora Biura ZOSP RP w Ostrołęce dh Adama Hyjka, organizatora obozu szkoleniowo-wypoczynkowego dla młodzieżowych drużyn pożarniczych w miejscowości Kaszewiec, OSP w Ostrołęce zaprezentowała sprzęt ratowniczy, sprzęt nurkowy, skafandry do nurkowania oraz łódź z silnikiem na w/w obozie.

Procesja Bożego Ciała

Tradycyjnie jak co roku, strażacy z naszej OSP przygotowali ołtarz na Święto Bożego Ciała, oraz wzięli udział w procesji. W procesjach wzięła udział także Orkiestra Dęta OSP Ostrołęka. W tym roku uroczystość przypadła 3 czerwca

Dni Ochrony Preciwpożarowej

osp-okaW dniu 29.05.2010 w ramach obchodów Dni Ochrony Przeciwpożarowej, Strażacy z OSP Ostrołęka obchodzili swoje Święto. Prezes Zarządu dh. Andrzej Orłowski odczytał życzenia nadesłane przez Waldemara Pawlaka, Prezesa ZG ZOSP RP, jak również złożył życzenia w imieniu Zarządu naszej OSP. Po części oficjalnej druhny i druhowie zostali zaproszeni na poczęstunek i strażacką zabawę. A do tańca przygrywali muzycy z Orkiestry OSP.

Powódź w Polsce – relacja Naczelnika

Po pięciu dniach pompowania wody w Ostrołęce nareszcie koniec. W sobotę sprzątanie i mycie sprzętu. Przezbrajamy samochód z pomp szlamowych na typowo pożarniczą po czym znowu jest on gotowy do normalnych akcji. W niedzielę 23 maja niespodziewany alarm dla OSP Ostrołęka.

Miejsce koncentracji dla sił z naszego powiatu wyznaczono na  KM PSP. Zaalarmowano członków informując, że będzie wyjazd na powódź, wraz z łodzią i sprzętem powodziowym. Kolejny raz przezbroiliśmy  samochód w pompy szlamowe, spakowaliśmy wszystkie węże jakie posiadamy, wodery, kapoki i łódź płaskodenną.

Około godz. 12 jesteśmy na terenie komendy w Ostrołęce. Tam szybkie formalności ? podanie nazwisk wyjeżdżających, sprawdzenie dokumentów i oczekiwanie na pozostałe siły. Około g. 13 wyjazd dwóch plutonów OSP (Myszyniec, Lelis, Dobrołęka, Kadzidło, Rzekuń + łódź z Dzbenina, Ostrołęka + łódź). Wiemy, że na razie jedziemy do Ciechanowa, gdzie ma być punkt zbiorczy batalionu (około 50 jednostek).

W Ciechanowie jesteśmy około 14:30, tam dołączają dwa kolejne plutony OSP z Powiatu ostrowskiego. Szybkie spisanie rodzaju sprzętu i o 15 wyjazd do Płocka. Część batalionu już wcześniej została wysłana w tamtym kierunku. Przemieszczamy się kolumną cały czas na sygnałach a i tak prędkość średnia wynosi około 50 ? 60 km/h.

W samym Płocku jesteśmy około 16:30, gdzie przejmuje nas pilot i przeprowadza kompanię do miejscowości Łąck. Tam niestety bezczynne oczekiwanie na dyspozycje. Wstępnie kompania zostaje podzielona na plutony, zostają wyznaczeni ich dowódcy i dalej czekamy. Chyba w granicach godz. 21 skierowano nas na nocleg w miejscowości Soczewka. Kierowcy oraz dowódcy plutonów udają się do Płocka w celu zatankowania pojazdów. Powrót do Soczewki nastąpił około 1 w nocy. Nareszcie odpoczynek i sen.

O 4 rano pobudka dla jednostek posiadających łodzie. Alarmowy wyjazd do miejscowości Borki,  gm. Gąbin pow. Płocki. O 6 rano łodzie są już na wodzie. Z naszej kompani jest z nami jeszcze łódź z Dzbenina. Gorączkowo poszukuję jakiejś miejscowej osoby, która mogłaby służyć jako przewodnik.  Nie znamy terenu i nie posiadamy żadnych jego map. Zastęp został podzielony na dwie załogi po 3 osoby plus przewodnik. Po chwili ruszamy na wielka wodę. Na początku niepewnie, pływamy dokładnie nad drogami orientując się wg znaków drogowych i obawiając się drutów grodzących pola. Dziwnie znajomo brzmiąca miejscowość Troszyn, dokładnie Troszyn Nowy i Troszyn Polski. Ogólnie działamy na terenie Sołectw Borki, Troszyn Polski, Troszyn Nowy i Wiączemin. Tam rozpoczynamy ewakuację. I tu nasze zaskoczenie. Większość ludzi odmawia ewakuacji do czasu zabrania z gospodarstwa ich inwentarza. Tylko nieliczni się na to decydują. Zbieramy informacje w którym gospodarstwie ile dokładnie przebywa osób i zwierząt, czy ludzie maja jedzenie, picie latarki czy świeczki oraz informujemy o zagrożeniu. Woda przybiera w tempie 15 cm na godzinę, a może i szybciej. O godz. 12 pojawiają się pierwsze wojskowe PTS-y. Rozpoczyna się wreszcie ewakuacja na dużą skalę. Na łodzie zabieramy ludzi oraz inwentarz drobny ? psy, kury, koty, prosięta itp. Duże zwierzęta zabierają PTS-y. Około 20 docierają dwa następne PTS-y. Taka sytuacja trwa do około 22. Zapada noc. Tylko dwie łodzie przystosowane są do pływania w nocy,  w tym nasza. Mamy jeszcze jeden atut. Na łodzi jest GPS, który dokładnie pokazuje przebytą trasę, dzięki czemu po ciemku można wrócić bez

problemu do miejsca ewakuacji. Pracujemy do 1 w nocy. Następnie powrót do Soczewki na odpoczynek o godz. 2. O godzinie 4 wyjeżdża znowu Dzbenin do Borek. Nam pozwolono odpocząć do godziny 7, po czym też udajemy się do Soczewki. Na miejscu zaskakuje nas bardzo silny, porywisty wiatr. Teraz jest już 6 wojskowych amfibii. Wodujemy łódź i znowu rozpoczynamy ewakuację. Tym razem ludzie nie odmawiają powrotu, chociaż zdarzały się przypadki, że pod pozorem dotarcia do domu po dokumenty widząc nieprzyrastanie poziomu wody część mieszkańców decyduje się pilnować swojego dobytku. Utrudnia to akcję, bo znowu musimy zbierać informacje gdzie i ile osób na zalanych terenach przebywa. Trzeba będzie im dowozić żywność i wodę.

Fala na rozlewisku niesamowita. Łodzie są zalewane od dziobu po rufę, wszyscy przemoczeni. Większość  łodzi zostaje z tego powodu wycofana z akcji. Pozostajemy my oraz jedna łódź ze Straży Granicznej z potężnym 175-konnym silnikiem (no i oczywiście duże łodzie policyjne). Już w poniedziałek na wodzie spotkaliśmy naszych ostrołęckich policjantów. I tak było również we wtorek. Dalej prowadzimy ewakuację, przeszukiwanie budynków i strychów, zabieranie odizolowanych ludzi i zwierząt. Pracujemy do godziny 19:30, kiedy mamy już sytuację opanowaną. Ludzie ewakuowani, zwierzęta również a tam, gdzie pozostali mieszkańcy – nie występuje zagrożenie. Na 20 zarządzono dla dowódców łodzi odprawę w Dobrzykowie. Tam wymieniliśmy się spostrzeżeniami i staraliśmy się tę akcję w końcu zorganizować planowo, przydzielić poszczególne miejscowości konkretnym załogom, przydzielić kanały radiowe itp.

W trakcie narady zdarzył się tragiczny wypadek. W domu obok powiesił się młody mężczyzna. Oczekująca na mój powrót nasza załoga podjęła reanimację trwającą 45 minut. Niestety bezskutecznie. Przybyli na miejsce lekarze stwierdzili zgon mówiąc, że zbyt późno zostaliśmy o zdarzeniu poinformowani i szans na uratowanie tego człowieka nie było. Około 1 w nocy znowu jesteśmy w Soczewce na odpoczynku. Na dzień następny akcję zaplanowano na godzinę 8 rano.

Zdziwiliśmy się bardzo w środę o świcie, kiedy dowódca kompanii kazał nam czekać i nie ruszać się z miejsca. Około godziny 10 okazało się, że jesteśmy luzowani i kompania wraca do domu.  Opis ten dotyczy praktycznie udziału OSP Ostrołęka i Dzbenin ponieważ z resztą kompanii widywaliśmy się tylko na odpoczynku w Soczewce.

Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce

Jarosław Kamiński

Wypompowywanie

osp-oka

Po obfitych opadach deszczu sekcja nasza wypompowywała wodę z zalanych piwnic, między innymi z zalanej szatni Szkoły Podstawowej nr 3, domów prywatnych na ulicach Padlewskiego, Pomian, Wiejskiej, oraz  z zalanej ulicy Wiejskiej w Ostrołęce.

Doskonalenie nurkowania

Strażacy naszej jednostki systematycznie doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w ćwiczeniach. Tym razem sekcja nurkowa ćwiczyła pod czujnym okiem instruktora dh Ireneusza Lewaśkiewicza, oraz Naczelnika dh Jarosława Kamińskiego na Jeziorze Leleskim.

kurier Irlandia