Get Adobe Flash player

Archiwum : the ‘Wydarzenia’ Category

Walne zebranie sprawozdawcze_OSP 2018

ZW_OSP_2019_05

W dniu 16 lutego 2019r. w sali konferencyjnej OSP odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze. Otwarcia zebrania dokonał Prezes OSP Andrzej Orłowski, witając wszystkich zaproszonych gości, Druhny i Druhów OSP. Po wyborze przewodniczącego zebrania, protokolanta oraz komisji uchwał i  wniosków, wysłuchano sprawozdania z działalności za 2018r., sprawozdania finansowego, sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Na wniosek Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Dh Edwarda Jastrzębskiego jednogłośnie udzielono absolutorium Zarządowi OSP za okres sprawozdawczy 2018r. Następnie przyjęto plan działalności OSP oraz plan finansowy i podjęto uchwały na 2019r.

Apel Prezesa ZG ZOSP RP o włączenie syren

ZG ZOSP RP_APEL

Strażacy na 27 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrołęce

puszki-wosp-jpeg_10_01_2019_09_48

W dniu 13 stycznia 2019r. nasza jednostka wzięła udział w 27 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W ramach tegorocznego finału strażacy OSP Ostrołęka wzięli udział w kilku zaplanowanych atrakcjach przygotowanych przez ostrołęcki sztab WOŚP w tym min.:

O godz. 10.00 – na terenie parku wodnego „Aquarium” odbyły się warsztaty z nurkowania pn. „pierwszy oddech pod wodą”.  Każdy z uczestników biorących udział w warsztatach, pod czujnym okiem instruktora w pełni profesjonalnym sprzęcie do nurkowania mógł,  spróbować swoich sił w nurkowaniu. Za udział w zajęciach, uczestniczy wrzucali do puszki WOŚP dowolną kwotę pieniędzy, gdzie na koniec każdy z nich otrzymał dyplom pamiątkowy oraz podwodne zdjęcie. W warsztatach wzięło udział ok. 50 osób. Zajęcia prowadzili instruktorzy – nurkowie ostrołęckiej OSP: Naczelnik OSP dh. Wojciech Filochowski, dh. Ireneusz Lewśkiewicz, dh. Roman Bołądz oraz nurkowie Grzegorz Ziemek i Marcin Lautsch

WOŚP: Pierwszy oddech pod wodą:

WOŚP: Nauka nurkowania w parku wodny „Aquarium”:

 

O godz. 13.00 – na parkingu przy ul. Prądzyńskiego, obok domu handlowego „Handlowiec” odbył się pokaz ratownictwa  drogowego i medycznego. W ramach pokazów strażacy z naszej jednostki wspólnie z zespołem ratownictwa medycznego przeprowadzili symulację wypadku samochodowego. Prowadzona akcja ratunkowa polegała na udzielenie pomocy medycznej potrąconemu pieszemu oraz wydostaniu rannego kierowcy z rozbitego auta. Podczas inscenizacji strażacy pokazali, jak przy użyciu specjalnych narzędzi hydrauliczny można się dostać do osoby poszkodowanej i uwięzionej wewnątrz pojazdu, w celu wydobycia rannego kierowcy oraz udzieleniu mu niezbędnej pomocy medycznej. Osoby poszkodowane w wypadku zostały przewiezione karetką pogotowia do szpitala. Widzowie mogli w pełni zobaczyć z bliska jak przebiega standardowa akcja ratunkowa.

WOŚP: Pokaz ratownictwa drogowego i medycznego:

 

O godz. 13.30 – na pasażu tuż obok domu handlowego „Zorza” odbył się pokaz kąpieli morsów w sztucznym basenie przygotowanym przez strażaków OSP. Każdy z uczestników mógł z morsami zanurzyć się w zimnej wodzie. W ten sposób ostrołęckie morsy, wsparły kwestę WOŚP na rzecz potrzebujących dzieci.

WOŚP: Kąpiel morsów podczas 27 finału WOŚP:

 

O godz. 20.00 – na parkingu przy ul. Prądzyńskiego, obok domu handlowego „Handlowiec”, straży z naszej jednostki zabezpieczali światełko do nieba – podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Spotkanie wigilijne w OSP Ostrołęka – 2018r.

WIGILIA_2018_1

W sobotę 14 grudnia 2018 r w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne członków OSP. Rozpoczęło się ono krótką przemową Prezesa Zarządu naszej OSP druha Andrzeja Orłowskiego, który złożył życzenia świąteczne dla wszystkich obecnych oraz nieobecnych i całej braci strażackiej. Później głos zabrał ks. kanonik Zdzisław Grzegorczyk, kustosz ostrołęckiego Sanktuarium Św. Antoniego, który przeczytał fragment z Pisma Świętego i także złożył świąteczne życzenia. Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu kolęd w wykonaniu Orkiestry OSP pod batutą kapelmistrza Zenona Brożyny. Wreszcie wszyscy złożyli sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem i częstując się potrawami na wigilijnym stole.

OSP Ostrołęka otrzymała automatyczny defibrylator w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018

AED

W ramach „Budżetu Obywatelskiego 2018” do naszej jednostki OSP został zakupiony nowoczesny automatyczny defibrylator AED. Defibrylator, zostanie on zamontowany na stałe w budynku Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym to znajduje się również zaplecze operacyjne naszej jednostki OSP i będzie dostępny w godzinach pracy urzędu. Urządzenie obecnie jest przystosowane również, do  zamontowania na łodzi ratowniczej, będącej na wyposażeniu OSP. Defibrylator będzie on w pełni wykorzystywany podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych przez naszą jednostkę, w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz podczas akcji na rzece Narew lub jej pobliżu, a także przy różnego rodzaju imprezach miejskich, w których to nasza jednostka bierze aktywny udział.  Serdecznie dziękujemy naszemu koledze z jednostki OSP dh Bartłomiej Domian – inicjator projektu „o zakupie 2-óch automatycznych defibrylatorów zewnętrznych dla potrzeb Parku Wodnego „Aquarium” i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce”, oraz tym osobom, które oddały głos na nasz projekt.

Pozyskany sprzęt tj. automatyczny defibrylator w pełni posłuży do ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Zabezpieczenie w Dniu Święta Niepodległości

100lecie_02

W dniu 11 listopada 2018r. w ramach trwających obchodów „100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości” na terenie miasta Ostrołęka, strażacy z naszej jednostki OSP zabezpieczali na Placu Bema „koncert patriotyczny” , poświęcony tematyce niepodległościowej. W koncercie wzięła również udział, orkiestra  Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, która to odegrała pieśni narodowe towarzyszące czasom walki o niepodległość. Koncert plenerowy zabezpieczał 1 zastęp OSP Ostrołęka.

Pieśni patriotyczne w wykonaniu przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”

Pieśń wojskowa „Szara Piechota”

Pieśń wojskowa „Gaude Mater Polonia”

Remont Strażnicy OSP Ostrołęka – zakończony

OSP_4

Zakończył się remont strażnicy OSP Ostrołęka. Remont realizowany był w ramach programu „Mazowieckie Strażnice OSP – 2018”. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zakres prac obejmował min.: remont elewacji budynku OSP Ostrołęka.

Strażacy w Szkole Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce

SP5_01

W dniu 26.10.2018r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce na zaproszenie Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce, udali się do tamtejszej placówki, odwiedzić uczniów. Celem spotkania było przeprowadzenie rozmowy dotyczącej tematyki bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarom – w szkole, domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci. Na początku spotkania z dziećmi, zostało zaprezentowany min.: sprzęt ochrony osobistej strażaka jako specjalne ubranie bojowe oraz aparat powietrzny ODO pozwalający na pracę strażaka w strefie zadymienia. Ponadto ratownicy w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomnieli dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, m.in. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. W ramach prezentacji została również zaprezentowana torba medyczna PSP R1, będącą na wyposażeniu naszej jednostki. Na koniec spotkania, strażacy z naszej jednostki przeczytali dzieciom opowieść Czesława Janczarskiego pt.: ,,Jak Wojtek został strażakiem?, po czym każdy z dzieciaków mógł osobiście przymierzyć hełm strażacki.

Miejskie obchody 79-rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę

79_ANP

W dniu 17 września 2018r. obchodzono w naszym mieście obchody 79 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Tradycyjnie miejskie obchody święta narodowego rozpoczęły się nabożeństwem w sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w intencji ofiar II Wojny Światowej.  Po mszy świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Komunistycznego Terroru na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalnie zniczy. Obecna była reprezentacja naszej Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarem.

Szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego i drogowego

SRMD_03

W dniu 1 września 2018r. w sali konferencyjnej w Zajeździe Hubus przy ul. Warszawskiej w Grabowie gm. Olszewo-Borki zostało przeprowadzone szkolenie pn. „Nowe rozwiązania z ratownictwa drogowego”.  W ramach szkolenia strażakom biorącym udział w szkoleniu, został zaprezentowany przez specjalistów najnowocześniejszy  sprzęt z dziedziny ratownictwa medycznego i drogowego. Z naszej jednostki w szkoleniu wzięło udział 15 strażaków. Szkolenie zostało zorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

kurier Irlandia