Get Adobe Flash player

Archiwum : the ‘Wydarzenia’ Category

Boże Ciało_2021

Jak co roku tradycyjnie strażacy z naszej jednostki OSP przygotowali ołtarz na Święto Bożego Ciała. W tym roku święto te przypadło na dzień 3 czerwca. Uroczystość rozpoczęła się mszą święta, w  Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce celebrowaną przez biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego podczas której to, została poświęcona figurka Św. Floriana patrona strażaków. Wzorem lat poprzednich strażacy pełnili posługę podczas procesji z Najświętszym Sakramentem przy ołtarzu polowym. W procesji wzięła udział również Orkiestra Dęta OSP Ostrołęka, która to podczas procesji stanowiła część oprawy muzycznej uroczystości kościelnej, pod batutą Kapelmistrza Zenona Brożyny.

Miejskie Obchody „Dnia Strażaka 2021”

W dniu 21 maja 2021r. strażacy PSP i OSP z miasta Ostrołęka obchodzili swoje święto. Z tej okazji została odprawiona uroczysta msza święta w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego „Klasztor” celebrowaną przez Duszpasterza Strażaków Ks. kan. dr Zdzisława Grzegorczyka, podczas której to uroczyście zostały przekazane relikwie Św. Floriana. Na mszy świętej obecni byli m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z Ostrołęki oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrołęki. Oprawę artystyczną stanowiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, tradycyjnie pod batutą Kapelmistrza Dh Zenona Brożyny.

Szkolenie wewnętrzne z zakresu obsługi i wyposażenia lekkiego samochodu ratownictwa technicznego – SLRt Iveco Daily 65C15

W związku z wprowadzeniem do podziału bojowego sekcji ratowniczo-gaśniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce lekkiego samochodu ratownictwa technicznego ze zbiornikiem wody o pojemności 1000dm3, pozyskanego z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, w dniu 15 maja 2021r. odbyło się wewnętrzne szkolenie z jego obsługi. W ramach szkolenia zostało omówione rozmieszczenie sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki OSP wraz z obsługą autopompy poprzez rozwinięcie linii szybkiego natarcia.

Relikwie Św. Floriana dla strażaków PSP i OSP w Ostrołęce

W dniu dzisiejszym tj. 13.05.2021r. z Bazyliki Św. Floriana w Krakowie zostały przekazane Relikwie Św. Floriana dla strażaków PSP i OSP w Ostrołęce. W spotkaniu przekazania relikwii uczestniczyli Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce str. bryg. mgr inż. Jarosław Wilga, Proboszcz  Sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Duszpasterz Strażaków w Ostrołęce  Ks. kan. dr Zdzisław Grzegorczyk oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrołęce i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Relikwie zostaną złożone w Sanktuarium „Klasztor” w Ostrołęce w dniu 21.05.2021r. o godz. 10.00 podczas uroczystej mszy świętej z okazji „Dnia Strażaka”, na którą zapraszamy serdecznie.

Strażacy OSP Ostrołęka na kursie sternika motorowodnego – zakończony

W dniu 9 maja 2021r. na terenie nadbrzeża rzeki Narew w okolicach plaży miejskiej w Ostrołęce został przeprowadzony egzamin w zakresie uzyskania patentu sternika motorowodnego, który to jest niezbędny podczas prowadzenia działań ratowniczych na wodzie przez strażaków OSP. Egzamin składał się z 2-óch części: teoretycznej i praktycznej. Część I – teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, którego zaliczenie dopuszczało do części II – praktycznej. W części praktycznej sprawdzono umiejętności wykorzystania w praktyce manewrowanie łodzią motorowodną. Do egzaminu  z naszej jednostki przystąpiło 3 strażaków,  łącznie około 19 strażaków z jednostek OSP z terenu powiatu ostrołęckiego zdając egzamin przed Komisją Egzaminacyjną z wynikiem pozytywnym uzyskując „patent sternika motorowodnego”.

Wyróżnienie „Strażak Miesiąca” dla strażaka JRG PSP Ostrołęka i OSP Ostrołęka podczas rocznej narady PSP województwa mazowieckiego.

11.03.2021_5

Fot. KM PSP w Ostrołęce/Facebook

W dniu 11 marca 2021r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, podczas rocznej narady podsumowującej działania PSP województwa mazowieckiego w roku 2020 zostało wyróżnionych tytułem honorowym dwóch strażaków z Ostrołęki. Podczas spotkania wyróżniono tytułem honorowym Strażaka Miesiąca – st. str. Karola Kraśniewskiego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz druha Cezarego Mielnickiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, za udzielenie pierwszej pomocy pracownikowi, który to w styczniu 2021r. podczas pracy na terenie jednego z zakładów przemysłowych uległ ciężkiemu wypadkowi.

11.03.2021_1

Czarek

Życzymy. Tyle samo powrotów, co wyjazdów.  Niech walka z żywiołami i ratowaniem życia ludzkiego niesie za sobą zadowolenie wewnętrzne, oraz zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Niech podejmowane działa i służba drugiemu człowiekowi będą zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

                                                                                                             Ze strażackim pozdrowieniem

                                                                                                                               Zarząd OSP Ostrołęka

                                                                                                                                                                                           Druhny/Druhowie OSP Ostrołęka

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

13.02.2021_2_OSP

W dniu 13 lutego 2021r. strażacy ze sekcji Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego przeprowadzili ćwiczenia związane z ratownictwem lodowym w porcie rzecznym na rzece Narew przy nowym moście ul. Madalińskiego.  Podczas ćwiczeń zostały omówione działania ratownicze na lodzie, podstawowe wiadomości o strukturze lodu, sprzęt do ratownictwa lodowego będącego na wyposażeniu jednostki, w tym także techniki pracy w skafandrach suchych i sposoby ewakuacji poszkodowanych oraz samoratownictwo. W ramach prowadzonych ćwiczeń zrealizowano różne metody podjęcia i wydobycia osoby poszkodowanej z wody na brzeg wskutek załamania się pokrywy lodowej. W ramach prowadzonych ćwiczeń strażacy wykorzystali: sanie lodowe będące na wyposażeniu naszej jednostki OSP. Podczas prowadzonych ćwiczeń, ku naszemu zaskoczeniu swoją obecnością zaszczycili nas: st. bryg. mgr inż. Jarosław Wilga – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Łukasz Kulik – Prezydent Miasta Ostrołęki, Wojciech Merks – Z-ca Dyrektora Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Bezpieczeństwa. Celem wizytacji było nagrodzenie strażaka z naszej jednostki OSP Dh Czarka Mielnickiego Z-ca Naczelnika OSP za bohaterską postawę i bezinteresowną pomoc 36-letniemu mężczyźnie, który to, uległ ciężkiemu wypadkowi podczas pracy na terenie jednego z zakładów produkcyjnych. Pełniąc służbę w danym dniu w zakładowej straży pożarnej udzielił pomocy osobie poszkodowanej oraz w pełni zabezpieczył oderwaną rękę, oraz dopilnował, aby uszkodzona kończyna wraz z osobą ranną została przetransportowana do najbliższej placówki medycznej. Oderwana ręka została przyszyta – operacja się powiodła.

Przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej dla OSP Ostrołęka

04.02.2021_OSP

fot. www.ostroleka.pl

W dniu 4 lutego 2021r. na placu przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, odbyła się uroczystość związana z wprowadzeniem do podziału bojowego JRG Ostrołęka, nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z funkcją ratownictwa technicznego na podwoziu Iveco Daily. W ramach uroczystości na stan jednostki OSP Ostrołęka został przekazany samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Daily, który to dotychczas służył przez 14-lat w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Pozyskany samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Daily zastąpi, będącego na wyposażeni naszej jednostki OSP, 22-letni samochód marki Lublin III, a tym samym w pełni przyczyni się do podwyższenia gotowości operacyjnej naszej jednostki OSP, co wpłynie również na skuteczność w działaniu niesiania pomocy tym wszystkim, którzy będą jej potrzebowali.

Demontaż trapów wejściowych na pomoście pływającym przy plaży miejskiej na rzece Narew

20.11.2020_01M

W dniu 20.11.2020r. od wczesnych godzin porannych strażacy z sekcji ratownictwa wodno-nurkowego w ramach prac gospodarczych, dokonali częściowej rozbiórki przęseł pływającego pomostu wraz z trapami wejściowymi przy plaży miejskiej w Ostrołęce. Częściowy demontaż pomostu na zimę pozwoli uniknąć ryzyka jego uszkodzenia przez zamarzający lód wzdłuż linii brzegowej rzeki, czy też płynącą rzeką krę. Pomost zostanie ponownie zmontowany na wiosnę. Prace zostały wykonane w ramach wzajemnej współpracy między Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce, a Ochotniczą Strażą Pożarną w Ostrołęce.

Strażacy OSP Ostrołęka kierowali ruchem drogowym na ulicach starego miasta Ostrołęka – kolejny dzień analizy

23.10.2020_04W dniach 16 października oraz 23 października 2020r. strażacy z naszej jednostki OSP wspólnie ze strażą miejską w godzinach popołudniowych po raz kolejny kierowali ruchem na ulicach starego miasta Ostrołęka, w związku z tymczasową zmianą organizacji ruchu.

kurier Irlandia