Get Adobe Flash player

- Archiwum autora:

ALARM [/2020] Zwisający konar drzewa nad parkingiem przy ul. Bohaterów Warszawy

27.07.2020_04

W dniu 27 lipca 2020r. o godz. 10.36 strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani do pochylonego drzewa przy ul. Bohaterów Warszawy. Po przybyciu na miejsce zastano obłamany konar drzewa zwisający nad parkingiem na wysokości ok 10m. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że w dolej części drzewa znajduje się duże pęknięcie i jest ono częściowo spróchniałe, co stwarzało realne zagrożenie przewrócenia się drzewa na znajdujący się w pobliżu budynek administracyjny oraz  skrzynkę gazową, koniecznie okazało się jego ścięcie. Z uwagi na występujące zagrożenie do akcji zadysponowano drabinę mechaniczną SD-37 z JRG PSP Ostrołęka. Działania PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie sukcesywnym odcinaniu kawałków drzewa  przy pomocy piły spalinowej, aż do samej jego podstawy i ułożeniu ich w bezpiecznym miejscu. W działaniach brały udział: 1 zastęp JRG PSP Ostrołęka i 1 zastęp OSP Ostrołęka.

ALARM [/2020] Poszukiwania 18-latka na rzece Narew w miejscowości Laskowiec gm. Rzekuń

26.07.2020_02

W dniu 26 lipca 2020r. o godz. 17.22 został zadysponowany 1 zastęp OSP Ostrołęka wraz z łodzią do poszukiwania zaginionej osoby na rzece Narew w miejscowości Laskowiec gmina Rzekuń. Przy użyciu łodzi motorowodnej i sondy dokonano sprawdzenia brzegów rzeki Narew oraz dna rzeki. Z wstępnych informacji prawdopodobnie 18 – letni mężczyzna postanowił przejść na drugi brzeg rzeki z grupą znajomych osób, gdzie w pewnym momencie zniknął całkowicie pod taflą wody. Akcja poszukiwawcza tego samego dnia trwała, aż do późnych godzin wieczornych. W działaniach uczestniczyli.: 1 zastęp PSP JRG Ostrołęka wraz z łodzią, 1 zastęp PSP JRG Maków Mazowiecki, 1 zastęp OSP Ostrołęka wraz z łodzią, 1 zastęp OSP Dzbenin wraz z łodzią  oraz funkcjonariusze policji wraz z łodzią, a także WOPR wraz z łodzią. Ciała nastolatka nadal nie odnaleziono. W dniu jutrzejszym tj. 27 lipca 2020r. działania poszukiwawcze mają być wznowione z wykorzystaniem nowoczesnego sonaru z JRG PSP Sokołów Podlaski.

ALARM [/2020] Zwisający konar nad chodnikiem ul. Szkolna

23.07.2020_01

W dniu 23 lipca 2020r. o godz. 08.46 zadysponowano 1 zastęp OSP Ostrołęka do zdarzenia na ul. Szkolną. Po przybyciu na miejsce zastano zwisający konar drzewa nad chodnikiem na wysokości ok 5m. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdziło istnienie zagrożenia. Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odcięciu złamanego konara przy pomocy piły spalinowej do drewna. W działaniach brał udział: 1 zastęp OSP Ostrołęka.

ALARM [/2020] Pochylone drzewo nad budynkiem jednorodzinnym ul. Chomicza

18.07.2020

W dniu 18.07.2020r. o godz. 10.57 zadysponowano 1 zastęp OSP Ostrołęka przez MSK KM PSP Ostrołęka do pomocy PSP w usunięcia drzewa przy ul. Chomicza, które to zagrażało budynkowi jednorodzinnemu. Prawdopodobnie podczas ostatnich burz i wichur drzewo zostało osłabione, i nastąpiło jego przechylenie w kierunku budynku. W chwili obecnej, każdy podmuch wiatru mógł spowodować, że drzewo mogło się przewrócić na budynek jednorodzinny. W związku z zaistniałą sytuacją podjęto decyzję o wycięciu drzewa. W działaniach uczestniczyły 2 zastępy.: 1 zastęp JRG PSP Ostrołęka SD-37 oraz 1 zastęp OSP Ostrołęka GLM-8/8.

Remont strażnicy OSP Ostrołęka w ramach projektu „Mazowieckie Strażnice OSP-2020”

Garaż OSP_15.07.2020

W dniu 15 lipca 2020r. zostały rozpoczęte prace remontowe pomieszczeń zajmowanych przez naszą jednostkę OSP w budynku Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce. Na podstawie uzyskanej dotacji ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu pn. „Mazowieckie Strażnice OSP-2020” zostaną wyremontowane pomieszczenia w tym min.: garaż, łazienka, pomieszczenia socjalne, wzmocniona konstrukcja komina wentylacyjnego oraz wymieniona zostanie również brama garażowa. Prace remontowe mają potrwać do 30 września 2020r.

ALARM [17/2020] Zwisające gałęzie drzewa nad linią telekomunikacyjną przy ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

03.07.2020_03

W dniu 03.07.2020r. o godz. 10.41 zadysponowano 1 zastęp OSP Ostrołęka do zdarzenia na ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że tuż nad napowietrzną linią telekomunikacyjną zwisają gałęzie drzew,  gdzie po wpływem powiewu wiatru zaczepiają o nią, co może stanowić realne zagrożenie zerwania linii, a tym samym wpływać na bezpieczeństwo osób postronnych. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie obcięciu zwisających gałęzi, przy pomocy pilarki do drewna.

Strażak KM PSP Warszawa oraz OSP Ostrołęka – z pomocą humanitarną dla Ukrainy i Mołdawii

MOŁDAWIA_01

W ramach ograniczenia skutków epidemii COVID-19, z pomocą humanitarną dla Ukrainy i  Mołdawii w dniu 24 czerwca 2020r. z miasta Warszawy, wyruszyły 2 konwoje złożowe z pojazdów Państwowej Straży Pożarnej, wiozące środki ochrony indywidualnej dla szpitali w Kijowie i Kiszyniowie. W skład konwoju na teren Mołdawii wchodziło 5 samochodów i 10 strażaków PSP z KM PSP Warszawa, Płock, Nowy Sącz i Kraków. Obsadę jednego z samochodów stanowiło 2-óch funkcjonariuszy z KM PSP Warszawa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w tym min.: strażak ogniomistrz Daniel Grzeszczyk, będący również strażakiem OSP Ostrołęka. W związku z pomocą humanitarną Ukrainie zostało przekazane wsparcie w postaci 40 tys. masek, 50 tys. rękawic jednorazowych, ponad 18 tys. przyłbic, ponad 130 tys. litrów środków odkażających oraz tysiąca kombinezonów ochronnych, natomiast  pomoc dla Mołdawii to 30 tysięcy masek, 4800 przyłbic i 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. Powrót do Polski zaplanowany został na 28 czerwca 2020r.

Prace montażowe pomostu pływającego przy plaży miejskiej na rzece Narew

24.06.2020

W dniu 24 czerwca 2020r. od wczesnych godzin porannych sekcja ratownictwa wodno-nurkowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce, rozpoczęła prace montażowe pomostu pływającego wraz trapami wejściowymi tuż przy plaży miejskiej. Po skręceniu całej konstrukcji pomost został przytwierdzony łańcuchami do dna rzeki Narew, a następnie ustawiony wzdłuż linii brzegowej plaży miejskiej w kształcie litery „U”, wyznaczając tym samym bezpieczną strefę kąpieliska. Prace zostały wykonane w ramach wzajemnej współpracy między Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce, a Ochotniczą Strażą Pożarną w Ostrołęce.

ALARM [16/2020] Plama oleju na moście im. kard. Stefana Wyszyńskiego

logo-osp

W dniu 19 czerwca 2020r. około godz. 14.31 został zadysponowany 1 zastęp OSP Ostrołęka przez MSK KM PSP Ostrołęka do pomocy PSP w usuwaniu plamy oleju napędowego na mości im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Po dojeździe na miejsce zastano plamę oleju, która to ciągnęła się w kierunku ronda im. ks. Siemowita III. Działania zastępu polegały na dodatkowemu zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji plamy oleju przy użyciu sorbentu i neutralizatora sintan. W działaniach uczestniczyły 2 zastępy: 1 zastęp JRG PSP Ostrołęka i 1 zastęp OSP Ostrołęka.

 

ALARM [15/2020] Usuwanie gniazda szerszeni w budynku wielorodzinnym przy ul. Jana Pawła

17.06.2020

W dniu 17 czerwca br. po godz. 18.00 MSK zadysponowało naszą jednostkę do usunięcia gniazda szerszeni w budynku wielorodzinnym przy ul .Jana Pawła. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i wskazaniu miejsca  lokalizacji gniazda szerszeni przez właściciela nieruchomości, strażacy zabezpieczeni w kombinezony do zwalczania owadów błonkoskrzydłych przystąpili do jego usunięcia. Za zgodą właściciela, został zdemontowany parapet metalowy od zewnętrznej strony elewacji budynku w celu pełnej lokalizacji gniazda. Pod oderwanym parapetem, nie stwierdzono gniazda szerszeni, i na tym działania naszej jednostki zostały zakończone. Zgłoszenie okazało się być zgłoszeniem fałszywym. W działaniach uczestniczył 1 zastęp OSP Ostrołęka.

kurier Irlandia