Get Adobe Flash player

29 czerwca 2018- Archiwum

Powalone drzewo na ul. Stacha Konwy – DK 53

sk_01

W dniu 29 czerwca br o godz. 19.25 zadysponowano 1 zastęp OSP Ostrołęka  do zdarzenia  na ul. Stacha Konwy.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono powalone drzewo na drodze krajowej nr 53 w kierunku miasta Ostrołęka, które całkowicie blokowało jeden pas ruchu. Po zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, drzewo przy użyciu pił spalinowych do drewna zostało pocięte na kawałki, które zostały złożone w bezpiecznym miejscu. W miejscu prowadzonej akcji ruch odbywał się wahadło. W działaniach uczestniczył 1 zastęp OSP Ostrołęka.

 

Usuwanie gniazda szerszeni ul. Malwowa

Gs_06

W dniu 29 czerwca br. o godz. 18.00 MSK zadysponowało naszą jednostkę do usunięcia gniazda szerszeni z poddasza domu jednorodzinnego na os. Kwiatowe ul. Malwowa. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia, zastaliśmy wydobywające się owady spod podbitki więźby dachowej. Strażacy zabezpieczeni w kombinezony do zwalczania owadów błonkoskrzydłych, oderwali deski z poszycia dachowego, następnie odcięli kokon przytwierdzony do drewnianej belki nośnej dachu. Miejsce po usunięciu gniazda, zostało oczyszczone i spryskane środkami chemicznymi. W działaniach uczestniczył 1 zastęp OSP Ostrołęka.

Niewybuch przy starym moście – ewakuacja mieszkańców

Niewybuch_01

W dniu 26 czerwca br. w godzinach porannych  podczas prowadzonych prac ziemnych pod starym mostem na rzece Narew zostały odkopane niewybuchy. Na miejsce została wezwana policja, która to zabezpieczyła nieznany przedmiot. Powiadomiony został patrol saperki o znalezisku. Po godz. 12.29 zostały zadysponowane przez MSK KM PSP w Ostrołęce, dwa zastępy OSP Ostrołęka do ewakuacji mieszkańców z zagrożonego terenu miasta. Po przybyciu na miejsce patrolu saperskiego, stwierdzono że są to najprawdopodobniej niewybuchy pochodzący z II Wojny Światowej min.: bomba lotnicza o wadze ok. 50kg i pocisk artyleryjski o kalibrze 75mm. Po przeprowadzonej identyfikacji zarządzono ewakuację mieszkańców z pobliskich budynków mieszkalnych w tym min.: bloków, domów jednorodzinnych oraz pobliskiej restauracji i hotelu. Ze strefy zagrożenia, ewakuowano łącznie ok. 300 osób. Na czas prowadzonej akcji podjęcia niewybuchów ruch kołowy na DK 61 przeprawy zastępczej przez rzekę Narew został wstrzymany, do czasu zakończenia działań saperskich. Niewybuchy zostały załadowane na ciężarówkę wojskową i przy eskorcie policji, kolumna wojskowa  została odeskortowana po za granice naszego miasta w kierunku poligonu, na którym to zostanie zdetonowane znalezisko. Przed godz. 14.00 odblokowane zostały ulice, a mieszańcy mogli swobodnie wrócić do swoich domów i mieszkań.

Strażacy na pikniku profilaktycznym „Razem zakręceni bezpieczeństwem nad wodą”.

Piknik BNW_02

W dniu 21 czerwca br. na terenie plaży miejskiej w Ostrołęce, poraz kolejny odbył  się festyn dla dzieci i młodzieży z ostrołęckich szkół i przedszkoli, poświęcony bezpieczeństwu na wodą podczas wypoczynku letniego i nie tylko. Na wszystkich uczestników w czekały rożnego rodzaju, gry konkursy z nagrodami, oraz występy artystyczne. Podczas pikniku każdy z uczestników mógł zobaczyć z bliska min.: pokazy ratownictwa wodnego – w tym ratowanie tonącego człowieka w rzece Narew, tresury psów policyjnych, symulację wypadku drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przez zespół ratownictwa medycznego. Odbyła się również prezentacja sprzętu Policyjnego, Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Załogi Pogotowia Ratunkowego.  Strażacy z naszej jednostki zaprezentowali sprzęt będący na wyposażeniu naszej jednostki min.: samochód ratownictwa wodno-nurkowego oraz łódź motorowodną, a także sprzęt ratownictwa wodno-nurkowego będący na wyposażeniu OSP.

Zabezpieczenie „IV Biegu Kolejarza” na osiedlu Stacja w ramach Dni Ostrołęki

Bieg Kolejarza_01

W dniu 17 czerwca br. w ramach trwających obchodów Dni miasta Ostrołęki, strażacy z naszej jednostki zabezpieczali „IV bieg kolejarza” na osiedlu Stacja, tak aby zawodnicy mogli bezpiecznie przebiec po wyznaczonej trasie. W biegu wzięło udział, ponad 100 biegaczy, którzy mieli do pokonania 3km dystans. Bieg zakończył się bez żadnych większych problemów. W zabezpieczeniu biegu wzięły udział 3 zastępy OSP Ostrołęka.

VI Wojewódzkie Zawody OSP woj. mazowieckiego w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

ZW_Węgrów_02

W dniu 16 czerwca br. w Węgrowie (zalew nad Liwcem) odbyły się VI Wojewódzkie Zawody w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym OSP woj. mazowieckiego. Zawody rozegrane zostały w trzech konkurencjach:działania zabezpieczające na lądzie – budowa wału przeciwpowodziowego, działania ratownicze na pomoście – rzuty ratownicze kołem i rzutką, działania sprawnościowe na wodzie – manewrowanie łodzią wiosłową. Ich celem była prezentacja potencjału ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu, sprawdzenie poprzez współzawodnictwo umiejętności ratowników oraz integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego. Startowały drużyny męskie  łącznie z 9 jednostek OSP w terenu województwa mazowieckiego.

Wyniki klasyfikacji generalnej zawodów:

1. miejsce  OSP Brzuza z wynikiem 39 pkt.

2. miejsce  OSP Węgrów II z wynikiem 30 pkt.

3. miejsce  OSP Kuligów z wynikiem 27 pkt.

4. miejsce OSP Węgrów I z wynikiem 25 pkt.

5. miejsce OSP Dziewule z wynikiem 23  pkt.

6. miejsce OSP Ostrołęka z wynikiem 20 pkt.

7. miejsce OSP Płońsk z wynikiem 16 pkt.

8. miejsce OSP Długa Kościelna z wynikiem 14 pkt.

9. miejsce OSP Słopsk z wynikiem 9 pkt.

Plama oleju ul. Ostrowska

Ostrowska_07

W dniu 13 czerwca 2018r. po godz. 15.42 został zadysponowany 1 zastęp OSP Ostrołęka przez MSK KM PSP Ostrołęka do usuwania plamy oleju na remontowany odcinku ul. Ostrowskiej. Po dojeździe zastępu OSP na miejsce zdarzenia, zastano stojący samochód osobowy na poboczu, z którego nastąpił wyciek oleju na ulicę. Substancja wyciekła z samochodu, ze względu na usterkę techniczną. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz neutralizacji plamy oleju na odcinku ok. 700m,  przy użyciu sorbentu i neutralizatora. Na odcinku prowadzonej akcji, ruch odbywał się wahadłowo. W działaniach uczestniczył  1 zastęp OSP Ostrołęka  oraz Policja.

Strażacy na pokazach sprzętu pożarniczego firmy Rosenbauer

fot. OSP ŁYSE

                                                                                                                                                       fot. OSP ŁYSE

W dniu 11 czerwca 2018r. przed remizą OSP Łyse w miejscowości Łyse odbyła się prezentacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz samochodów pożarniczych produkowanych przez austriacką firmę Rosenbauer. W ramach pokazów zaprezentowane zostały min.: drabina mechaniczna L32A-XS (z łamanym przęsłem i certyfikowanym pięcioosobowym składanym koszem ratowniczym), samochód ratowniczo-gaśniczy zmodyfikowanej serii ET (bogato wyposażony sprzętowo, nowa koncepcja pojazdu) – premiera tego pojazdu na świecie, samochód ratowniczo-gaśniczy serii AT (bardzo bogato wyposażony systemowo i sprzętowo), Bus sprzętowy, na którego pokładzie zamontowany jest sprzęt drobny. Przedstawione zostało również wyposażenie osobiste strażaka w tym min.: buty, hełmy, rękawice, umundurowanie, latarki itp. Firma Rosenbauer istnieje na rynku pożarniczym od 1866 roku i dostarcza najwyższej jakości sprzęt i samochody dla straży pożarnych na całym świecie.

Ćwiczenia z zakresu działań ratownictwa przeciwpowodziowego

CPP_03

W dniu 11 czerwca br. na terenie nabrzeża Narwi na wysokości portu, zostały przeprowadzone niezapowiedziane ćwiczenia z zakresu działań przeciwpowodziowych przez funkcjonariuszy KM PSP Warszawa. Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przygotowania, doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczych związanych z usuwaniem i ograniczaniem skutków powodzi. Ćwiczenia przeprowadzono w oparciu o siły i środki z terenu powiatu ostrołęckiego i nie tylko. W ćwiczeniach z naszej jednostki wzięły udział 2 zastępy OSP Ostrołęka.

 

Strażacy na Mazowieckich Dniach Zdrowia w Ostrołęce nad Narwią

MDZ_01

W dniu 09 czerwca 2018r. na terenie plaży miejskiej odbyły się Mazowieckie Dni Zdrowia zorganizowane przez wojewodę Mazowieckiego i miasto Ostrołęka. Tematem przewodnim była promocja zdrowia i aktywnego stylu życia przez zaproszone podmioty i służby. Na mieszkańców miasta czekało wiele atrakcji min.: można było wykonać podstawowe badania lekarskie w specjalnie do tego przygotowanych stoiskach, skorzystać z rożnego rodzaju porad pod względem zdrowia i bezpieczeństwa. Mieszkańcy wraz z dziećmi mieli możliwość obserwacji sprzętu policyjnego, sprzętu ratownictwa wodnego itp. Strażacy z naszej jednostki zaprezentowali sprzęt  będący na wyposażeniu naszej jednostki min.: samochód ratownictwa wodno-nurkowego oraz lódź motorowodną, a także sprzęt wykorzystywany w codziennych akacjach, strażacy również odpowiadali na liczne pytania zadawane szczególnie przez dzieci.

kurier Irlandia