Get Adobe Flash player

24 września 2017- Archiwum

Kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy – zakończony

kurs medyczny

W dniu 24 września 2017r. na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce przeprowadzono egzamin w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków z jednostek OSP z powiatu ostrołęckiego. Egzamin składał się z 2 części teoretycznej i praktycznej. Część I – teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, którego zaliczenie dopuszczało do części II  – praktycznej. W części praktycznej sprawdzono umiejętności wykorzystania w praktyce 21 procedur ratowniczych obowiązujących w Państwowej Straży Pożarnej z zakresu ratownictwa medycznego w KSRG w tym min.: resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłego, dziecka i niemowlaka oraz czynności związane ze sposobami udzielania pomocy przedmedycznej podczas zdarzeń drogowych z poszkodowanymi w pojeździe oraz ewakuacji osób poszkodowanych przy pomocy noszy typu deska. Do egzaminu z zakresu ratownictwa medycznego przystąpiło łącznie 42 strażaków z jednostek  OSP z powiatu ostrołęckiego zdając egzamin przed Komisją Egzaminacyjną z wynikiem pozytywnym uzyskując tytuł „ratownika”. W kursie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy z naszej jednostki  wzięło udział 6 strażaków OSP.

Strażacy na akcji krwiodawstwa dla 27-letniej Magdaleny

ak_07

W sobotę 23 września 2017r. na stadionie miejskim „MOSIR” przy ul. Witosa  odbyła się akcja dla 27-letniej Magdaleny Siwek pt „Akcja krwiodawstwa dla Magdaleny”. Impreza cieszyła się zainteresowaniem wśród ostrołęczan i miała charakter charytatywny. Podczas akcji zbierano fundusze na pomoc w powrocie Magdaleny Siwek do zdrowia, która to walczy z ostrą białaczką.  W ramach prowadzonej akcji można było zarejestrować się jako dawca szpiku, jak również oddać krew w specjalnym ambulansie do pobierania krwi. Organizator na tę imprezę zaprosił strażaków z naszej jednostki w celu uświetnienia imprezy. W trakcie imprezy odbył się pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu samochodów pożarniczych z jednostki OSP Ostrołęka w tym min.: pokaz sprzętu ratownictwa medycznego, ratownictwa wodno-nurkowego i ratownictwa technicznego. Strażacy odpowiadali na liczne pytania zadawane przez dzieci. Dzieci mogły przejrzeć wszystkie skrytki ze sprzętem znajdującym się na samochodach, siadały za kierownicą wozów strażackich, a także przymierzały hełmy strażackie. Oprócz, tego przygotowano wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci w tym min. liczne zabawy oraz konkursy sportowe. Impreza została zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Legion” w Ostrołęce.

Miejskie obchody sowieckiej agresji na Polskę

78 rocznica napaści ZSRR na Polske

W dniu 17 września 2017r. obchodzono w naszym mieście obchody 78 rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Tradycyjnie miejskie obchody święta narodowego rozpoczęły się nabożeństwem w sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w intencji ofiar II Wojny Światowej.  Po mszy świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Komunistycznego Terroru na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalnie zniczy. Obecna była reprezentacja naszej Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarem.

Strażcy OSP Ostrołęka gościnnie na zawodach gminnych jednostek OSP z gminy Baranowo

IMG_1681

W dniu 17.09.2017r. w miejscowości Ramiona odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Baranowo. W zmaganiach wzięło udział 6 jednostek OSP z gminy Baranowo. Nasza jednostka na tych zawodach wystąpiła gościnnie. Rywalizacja toczyła się w 2 konkurencjach to jest,: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami w tym min.: płotek, rów, tyczki, równoważnia i ściana, które to trzeba było pokonać w jak najkrótszym czasie. Poziom zawodów był niezwykle wysoki. Uczestnicy musieli wykazać się dużą sprawnością, odpornością na stres i wytrzymałością.

Klasyfikacja końcowa gminnych zawodów sportowo-pożarniczych przedstawiała się następująco:

I miejsce – OSP Cierpieta

II miejsce – OSP Bakuła

III miejsce – OSP Brodowe Łąki

IV miejsce – OSP Ramiona

V miejsce – OSP Rycica

VI miejsce – OSP Baranowo

gościnnie:

I miejsce  – OSP Ostrołęka

Ćwiczenia w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce.

IMG_1590

W dniu 15 września 2017r. po godz. 10.00 został zadysponowany 1 zastęp OSP Ostrołęka w  ramach zorganizowanych ćwiczeń na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawała II, w związku z podrzuceniem do szkolnego sekretariatu podejrzanego pakunku z niebezpieczną substancją przez nieznaną osobę – prawdopodobnie wąglikiem. Na miejsce akcji została zadysponowana Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrołęki, celem likwidacji zagrożenia. Zarządzono ewakuację całej szkoły wraz z personelem na pobliskie boisko szkolne, znajdujące się przed budynkiem szkoły. Podczas prowadzonej ewakuacji, jeden z uczniów uległ pozorowanemu wypadkowi doznał on złamania kończyny dolnej. Przeniesiono osobę poszkodowaną z miejsca zagrożenia tj. korytarza w bezpieczne miejsce – przez budynek szkoły, gdzie udzielono pierwszej pomocy, a następnie przekazano przybyłemu na miejsce akcji zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie strażacy z JRG PSP w Ostrołęce, dotarli w specjalnych ubraniach gazoszczelnych do osób poszkodowanych znajdujących się wewnątrz budynku szkoły, które miały kontakt z substancją niebezpieczną, po czym zostały ewakuowane z strefy zagrożenia, w celu poddania ich dekontaminacji, a w dalszej kolejności zostały przekazane służbom medycznym. Substancja niewiadomego pochodzenia została zabezpieczona w odpowiednie pojemniki do transportu. W ćwiczeniach brały udział: 3 zastępy  Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego JRG PSP Ostrołęka,  1 zastęp OSP Ostrołęka, Policja, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe, pracownicy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pracownicy z Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ostrołęce.

 

Festyn z okazji zakończenia wakacji w Ostrołęce – DH Kupiec

festyn_02

W dniu 10 września 2017r. przy scenie miejskiej obok „Handlowca” odbył się festyn z okazji zakończenia wakacji.  Organizator na tę imprezę zaprosił strażaków z naszej jednostki w celu uświetnienia imprezy. Udział ratowników polegał na prezentacji sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki w tym min. sprzętu ratownictwa wodnego oraz przybliżeniu najmłodszym uczestnikom specyfiki pracy nurka. Dla najmłodszych mieszkańców Ostrołęki ogromną atrakcją okazała się łódź motorowodna, każdy kto chciał mógł wejść do środka i usiąść za jej sterami. Organizatorem festynu było radio OKO.

kurier Irlandia