Get Adobe Flash player

31 lipca 2017- Archiwum

Kurs podstawowy strażaków ratowników OSP – zakończony

fot. Urząd Gminy w Kadzidle

W dniu 30  lipca 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce odbył się egzamin stanowiący zwieńczenie dwumiesięcznego kursu podstawowego strażaków ratowników OSP.  Całe szkolenie to 126 godzin, w tym 59 godzin teoretycznych  i 67 godzin praktycznych. W ramach kursu omówiono min.:

1. Zasady organizacji ochotniczych straży pożarnych

2. Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy

3. Drabiny pożarnicze

4. Węże armatura wodna, sprzęt do podawania piany,

5. Proces spalania, a pożar,

6. Zadania strażaków w zastępie

7. Podstawy organizacji akcji gaśniczej,

8. Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych

9.  Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze,

10. Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia,

11. Działanie w czasie innych miejscowych zagrożeń

12. łączność bezprzewodowa i alarmowanie

13. Rozwój pożaru,

14. Taktyka gaszenia pożarów,

15. Sprzęt ochrony dróg oddechowych

16. Ratowniczy sprzęt mechaniczny

17. Podstawowe zadania strażaków ratowników OSP  w czasie działań chemiczno-ekologicznych

18. Elementy pierwszej pomocy

19 Służba wewnętrzna, musztra

Wszystkie zajęcia składały się z części teoretycznej, a następnie praktycznej, które poprzedzone były szkoleniem z zakresu BHP. Do egzaminu składającego się z dwóch części: teoretycznej w formie pisemnego testu z wiedzy oraz z części praktycznej przystąpiło kilkudziesięciu  strażaków z jednostek OSP min.: OSP Kadzidło OSP Wach OSP Gleba i OSP Ostrołęki. Ukończenie kursu podstawowego strażaków ratowników OSP jest jednym z najważniejszych warunków pozwalających na udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W kursie podstawowym z naszej jednostki  wzięło udział 3 strażaków zdając egzamin przed Komisją Egzaminacyjną z wynikiem pozytywnym.

Niewybuch przy ul. Słowackiego – ewakuacja mieszkańców osiedla „Stacja”

NIEWYBUCH_07

W dniu 26 lipca 2017r. po godz 9.00 podczas prowadzonych prac ziemnych na prywatnej posesji na osiedlu stacja przy ulicy Słowackiego w Ostrołęce, przez pracującą koparkę wykonującą prace ziemne, został wykopany przedmiot przypominający kształtem lufę. Na miejsce została wezwana policja, która to zabezpieczyła nieznany przedmiot. Powiadomiony został patrol saperki o znalezisku. Po przybyciu na miejsce patrolu saperskiego, stwierdzono że jest to najprawdopodobniej lufa haubicy wzór 1938 z znajdującym się jeszcze niewybuchem w środku o długości około 1,5 metra długości z czasów II wojny światowej. Po przeprowadzonej identyfikacji znaleziska zarządzono blokadę dróg od strony ul. 11 Listopada z ul. Bohaterów Warszawy, aż do torów kolejowych na ul. Ostrowskiej. Ze względu na istniejącej zagrożenie na czas usuwania niewybuchu, zarządzono ewakuację mieszkańców, w promieniu do jednego kilometra od miejsca niewybuchu. Po godz. 15.53 zostały zadysponowane dwa zastępy OSP Ostrołęka do ewakuacji mieszkańców z zagrożonego terenu miasta. Do pomocy zostali również zadysponowani strażacy z okolicznych jednostek OSP min. OSP Borawe, OSP Rzekuń, OSP Nowa Wieś, OSP Dobrołęka, OSP Lelis. Do godziny 17.00  ewakuowano około 2,5 tysiąca osób z okolicznych budynków mieszkalnych i nie tylko. Po przeprowadzonej ewakuacji patrol saperki przystąpił do wydobycia niewybuchu za pomocą specjalnego dźwigu. Niewybuch został załadowany na ciężarówkę wojskową i przy eskorcie policji, kolumna wojskowa  została odeskortowana po za granice naszego miasta w kierunku poligonu, na którym to zostanie zdetonowane znalezisko. Po godzinie 19.15 odblokowane zostały ulice, a mieszańcy mogli swobodnie wrócić do swoich domów.

Powalone drzewa na ul. Madalińskiego

powalone drzewa_03

W dniu 8 lipca 2017r. po godz. 12.00 odnotowała wyjazd gospodarczy na prośbę CZK do powalonych drzew na ul. Modrzejewskiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano powalone drzewa, blokujące dojazd i przejazd pomiędzy garażami. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięcia drzew przy pomocy pilarek do drewna.

Pokaz sprzętu ratownictwa wodno-nurkowego na plaży miejskiej w Ostrołęce

IMG_0789

W dniu 8 lipca 2017r. na plaży miejskiej w Ostrołęce, odbył się pokaz sprzętu ratownictwa wodno-nurkowego będącego na wyposażeniu jednostki OSP i nie tylko. Dzieci mogły z bliska zobaczyć wyposażenie strażaków, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, m.in. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Przy okazji wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy 998 lub 112 i dowiedziały się w jakich sytuacjach powinny go używać, oraz o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie. W ramach prowadzonej prezentacji poruszono również tematy związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami występującymi nad wodą podczas trwających wakacji. W ramach prowadzonej prezentacji dodatkowo zaprezentowano torbę medyczną PSP R1 do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, kombinezon do usuwania gniazd szerszeni, sprzęt ratownictwa techniczno-drogowego oraz podstawowy sprzęt pożarniczy. Na zakończenie spotkania, każde z dzieci mogło przymierzyć hełm strażacki oraz usiąść za kierownicą samochodu pożarniczego. Spotkanie odbyło się na prośbę Zespołu Placówek Wsparcia Dziennego w Ostrołęce.

 

Strażak OSP Ostrołęka na XXVII Mistrzostwach Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce – I miejsce

Zawody_Kraków

W dniu 1-2 lipca 2017r na stadionie AWF w Krakowie odbyły się XXVII Mistrzostwach Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce. W zmaganiach wzięło udział 450 osób w różnych konkurencjach sportowych i poszczególnych kategoriach wiekowych. W zawodach wziął również udział strażak z naszej jednostki OSP – Piotr Charkiewicz, jako reprezentant UKS KLAN, tym samym reprezentując miasto Ostrołęka, w kategorii M40 w konkurencji rzucie oszczepem 800g, zdobywając tym samym złoty medal w wynikiem 55,69m. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!!!

 

 

Usuwanie skutków nawałnicy w Ostrołęce

wichura_014

W dniu 2 lipca 2017r. o godz. 09.00  zadysponowano 2 zastępy OSP Ostrołęka  w celu usunięcia skutków nawałnicy, która to przeszła nad miastem Ostrołęka w dniu 29.06.2017r. Podczas akcji usuwano połamane drzewa, konary zwisające nad chodnikami oraz jezdniami, które to zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Usuwanie skutków nawałnicy trwało do późnych godzin popołudniowych.

kurier Irlandia