Get Adobe Flash player

31 lipca 2016- Archiwum

Strażacy przy zmianie organizacji ruchu drogowego – DK 61

ZOR_SM_04

W związku z planowanymi specjalistycznymi badaniami stanu „starego mostu” na rzece Narew w Ostrołęce, w dniu 30 lipca 2016r. od godz. 6.00 został zadysponowany 1 zastęp OSP Ostrołęka w celu zabezpieczenia i pomocy przy pracach związanych ze stawianiem szykan i napełnianiem ich wodą mających uniemożliwić wjazd kierowcom samochodów ciężarowych większych niż pojazdy o całkowitej masie dopuszczalnej do 3,5t na tzw. „stary most”. Ograniczenia tonażowe zostaną wprowadzone początkowo na okres od czterech do sześciu tygodni, gdzie będą prowadzone specjalistyczne badania przeprawy. W tym czasie kierowcy samochodów ciężarowych będą kierowani na zalecane objazdy. W ramach zmiany organizacji ruchu na „starym moście” od dnia 30 lipca 2016r. do 3 sierpnia 2016r. strażacy z naszej jednostki wspólnie z policją i strażą miejską będą kierować ruchem drogowym w celu usprawnienia ruchu lokalnego oraz tranzytowego w tym min. kierowanie pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t na zalecane objazdy.

Zmiana organizacji ruchu – DK 61

Stawianie szykan i napełnianie ich wodą – DK 61

Pochylone drzewa ul. Okopowa, zwisające konary drzew ul. Korczaka os. Bursztynowa

Pochylone drzewo_ ul.Okopowa_02

W dniu 28.07.2016r. o godz. 8.56 zadysponowano 1 zastęp OSP Ostrołęka do zdarzenia na ul. Okopowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że drzewo o wysokości ok. 20m przechyliło się i groziło upadkiem na pobliski chodnik i zabudowania oraz zerwaniu linii energetycznej. Ze względu na zaistniałą sytuację konieczne okazało się dodatkowe założenie liny zabezpieczające w celu ustabilizowania pochylonego drzewa przed dalszym pochylaniem się, a następnie ściągnięcia go w przeciwną stronę przy użyciu bloczka linowego. Dowodzący akcją ze względu na występujące zagrożenie podjął decyzję o jego całkowitym wycięciu. Na czas prowadzenia działań ruch na ulicy Okopowej został zamknięty. W trakcie prowadzonej akcji wpłynęło dodatkowe zgłoszenie o pochylonym i opartym drzewie w pobliskim kompleksie leśnym, co stanowiło niebezpieczeństwo dla osób postronnych. Miejsce akcji zostało zabezpieczone, a drzewo zostało ścięte. Tego samego dnia nasza jednostka była dysponowana jeszcze do połamanych konarów drzew na terenie Miejskiego Parku Rekreacyjnego  przy ul. Korczaka os. Bursztynowa.

Pochylone drzewa ul. Okopowa

Połamane konary drzew ul. Korczaka os. Bursztynowa – Miejski Park Rekreacyjny

 

Pochylone drzewo w Przedszkolu Miejskim nr 5 ul. Piękna i Zespole Szkół nr 4 ul. Legionowa

Pochylone dzrewo_PM5_01

W dniu 22 lipca 2016r w godzinach porannych strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani do pochylonego drzewa przy ul. Pięknej.  Do zaistniałej sytuacji zadysponowano zastęp GLM-8. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że nad chodnikiem i placem Przedszkola Miejskiego nr 5 znajduje się pochylone drzewo. Na miejsce akcji dodatkowo zadysponowano zastęp SD-37 z JRG PSP Ostrołęka. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu drabiny mechanicznej do pochylonego drzewa oraz systematycznemu pocięciu przy pomocy piły spalinowej do drewna i ułożenia pociętych kawałków drzewa w bezpiecznym miejscu. Tego samego dnia nasza jednostka była dysponowana jeszcze  do wiatrołomów do Zespołu Szkół nr.4 w Ostrołęce przy ul. Legionowej.

Pochylone drzewa Przedszkole Miejskie nr 5 w Ostrołęce ul. Piękna

Pochylone drzewa Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce ul. Legionowa

Zwisający konar drzewa na posesji przy ul. Środkowej

Konar drzewa_ul. Środkowa_01

W dniu 13 lipca 2016r. w godzinach porannych strażacy z naszej jednostki zostali zadysponowani do zwisającego konaru drzewa na jednej z posesji przy ul. Środkowej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono złamany konar drzewa zwisający nad trawnikiem na wysokości ok. 3m. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia z wykorzystaniem drabiny nasadkowej aluminiowej i pilarki do cięcia drewna, zwisający konar został odcięty. Pocięte kawałki drzewa zostały złożone na pasie zieleni w bezpiecznym miejscu. Tego samego dnia nasza jednostka była dysponowana jeszcze dwukrotnie do wiatrołomów przy ul. Agatowej, ul. Targowej. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Ostrołęka.

Usuwanie skutków ulewy na terenie miasta Ostrołęka

Zalany sklep ul.IW_02

W dniu 11 lipca 2016 r. po godz. 20.00 strażacy z naszej jednostki byli wielokrotnie dysponowani do działań na terenie miasta Ostrołęka, mających na celu usuwanie skutków ulewy, która to przeszła w godzinach popołudniowych przez miasto Ostrołęka. Działania ratowników polegały na: wypompowywaniu wody z różnego rodzaju pomieszczeń, w tym min.: zalanych piwnic, sklepów, a także zdarzeń związanych z pochylonymi drzewami i połamanymi konarami zwisającymi nad ulicą. Przez 2 godz. strażacy z naszej jednostki interweniowali 5 razy min.: ul. Inwalidów Wojennych, ul. Kaszubska, ul. Głowackiego, ul. Krańcowa, ul. I Armii Wojska Polskiego

Zalany sklep ul. Inwalidów Wojennych godz. 20.04

Pochylone drzewa nad ulicą ul. Krańcowa godz. 20.50

Pochylone drzewa na ul. Geodetów

Pochylone dzrewa_ul. Geodetów

W dniu 08.07.2016r. o godz. 13.44 zostały zauważone pochylone drzewa na ul. Geodetów. Do zdarzenia zadysponowano zastęp OSP Ostrołęka. Po dojeździe na miejsce, zastano trzy drzewa z uszkodzonymi korzeniami, które pod naporem wiatru pochyliły się nad ulicą. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wycinki drzew przy użyciu pił spalinowych do drewna. Pocięte fragmenty drzewa ułożono na pasie zieleni. W trakcie prowadzonych prac pilarskich wyłączono z ruchu ulicę w obu kierunkach. Utrudnienia na drodze trwały około 2 godzin.

 

Test systemu wspomagania działań OSP – Eremiza

eremiza-osp

Od dnia 17.04.2016r. w naszej jednostce w ramach testu został wprowadzony nowatorski system alarmowania jednostek OSP pod nazwą Eremiza. Jest w pełni innowacyjną, a zarazem nowoczesną metodą alarmowania jednostek OSP na wszystkie typy telefonów za pomocą internetu, połączenia telefonicznego lub wiadomości SMS.  Eremiza jest aplikacją, dzięki której to w bardzo szybki sposób strażacy ochotnicy są alarmowani o ewentualnych zdarzeniach. Poprzez program strażacy mogą zgłaszać swoją gotowość bojową oraz lokalizować siły i środki przy pomocy GPS. Aplikację mobilną można zainstalować na smartfonie bądź tablecie, co usprawnia otrzymywanie w bardzo krótkim czasie komunikatów alarmowych z lokalizacją na mapie i krótkim opisem występującego zdarzenia np. miejscowego zagrożenia, wypadku, pożaru itp. Jak każda aplikacja wymaga aktualizacji jak również i ta, gdzie o każdej aktualizacji przypomina administrator systemu. Dostęp do aplikacji nadaje administrator jednostki OSP. Otrzymywanie powiadomień o alarmach jest możliwe tylko w trybie czuwania. Korzystać z aplikacji mobilnej można w sposób dowolny, według uznania użytkownika. Szczegółowy opis systemu, oraz jego funkcji i sposobie działania można znaleźć na stronie internetowej www.eremiza.pl Proces testowania programu Eremiza ma potrwać do końca 2016 roku.

Mobilna aplikacja Eremiza:

Eremiza: Alarmowanie i odbieranie potwierdzeń


Eremiza: Prezentacja

V Wojewódzkie Zawody OSP woj. mazowieckiego w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

ZRW_Węgrów_03

W dniu 02.07.2016 r. o godz. 11.00 w Węgrowie (zalew nad Liwcem) odbyły się V Wojewódzkie Zawody w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym OSP woj. mazowieckiego. Zawody rozegrane zostały w trzech konkurencjach: budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, manewrowanie łodzią wiosłową. Ich celem była prezentacja potencjału ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu, sprawdzenie poprzez współzawodnictwo umiejętności ratowników oraz integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego. Startowały drużyny męskie  łącznie z 16 jednostek OSP w tym min.: OSP Kuligów, OSP Węgrów, OSP Płońsk, OSP Ostrołęka, OSP Nowy Dwór Mazowiecki, OSP Długa Kościelna, OSP Borkowo Kościelna, OSP Brzuza, OSP Rabiany, OSP Dziewule

Wyniki klasyfikacji generalnej zawodów:

1. miejsce  OSP Płońsk I

2. miejsce  OSP Węgrów II

3. miejsce  OSP Płońsk II

4. miejsce OSP Kuligów I

5. miejsce OSP Brzuza

6. miejsce OSP Kuligów II

7. miejsce OSP Ostrołęka

8. miejsce OSP Dziewule II

9. miejsce OSP Węgrów I

10. miejsce OSP Nowy Dwór Mazowiecki

11. miejsce OSP Borkowo Kościelna

12. miejsce OSP Dziewule I

13. miejsce OSP Długa Kościelna

14. miejsce OSP Rabiany

Nasza jednostka zajęła II miejsce w konkurencji „Działania zabezpieczające na lądzie – Budowa Wału Przeciwpowodziowego”.

 

kurier Irlandia